![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2025/02/world-day-of-the-sick-750x470.jpg)
11 февруари е определен в международния календар като Световен ден на болните (World Day of the Sick). Това събитие се възприема по-скоро като социално движение, насочено към подпомагане на хората, които спадат към тъжната категория на болните.
Световният ден на болните се отбелязва по инициативата на покойния Папа Йоан Павел II. В специалното послание, написано по този повод, Папата отбелязал, че ежегодното честване на Световният ден на пациента има определена цел – „да се предаде усещането на многобройният медицински персонал на католическите организации, на вярващите, на цялото гражданско общество за необходимостта от по-добри грижи за болни и немощни и облекчяване на тяхното страдание“.
За първи път Световен ден на болните се е чествал на 11 февруари 1993 г. Според легендата именно на този ден във френския град Лурд преди много векове се явила Дева Мария. Света Богородица, Дева Мария от Лурд, излекувала страдащите, превръщайки се по този начин в символа на спасителя на болните.
„Надеждата не разочарова“ (Римляни 5:5), но ни укрепва във времена на изпитания“ е заглавието на посланието на папа Франциск за XXXIII Световен ден на болния, публикувано днес в Бюлетина на Светия престол.
„Всъщност по време на болест“, пише папа Франциск, „ако от една страна чувстваме цялата си слабост като създания – физическа, психологическа и духовна – от друга страна изпитваме близостта и състраданието на Бог, който в Исус сподели нашите страдания“ и така откриваме, че можем да се закотвим на непоклатима скала и да изпитаме утехата, която идва от Бог.
Но това е и среща с другия , с тези, които са болни, с тези, които лекуват и се грижат. Тогава местата, където хората страдат – болници, старчески домове, семейства – също се превръщат в „места за споделяне, където взаимно се обогатяваме“. Колко пъти, отбелязва Светият отец, човек се научава да се надява до леглото на болен! Колко пъти, бидейки близо до страдащите, човек се научава да вярва! Колко често, когато се грижим за нуждаещите се, откриваме любовта! Осъзнаваме, че сме „ангели“ на надеждата и пратеници на Бога един за друг, всички ние заедно: метеорологични пациенти, лекари, медицински сестри, членове на семейството, приятели, свещеници, монашески мъже и жени.
Това ходене заедно, заключава папа Франциск, „е знак за всички, „химн на човешкото достойнство, песен на надеждата“. Ярко свидетелство, което подкрепя увещанието на този юбилей: „Spes non confundit“, „надеждата не разочарова“.
Снимка: ©iStockphoto.com/AtnoYdur